وقتی غذا مزه ندارد (۱)

چرا به دهان بعضی ها غذا مزه نمیدهد؟ چرا عده ای همیشه از غذایشان شاکی هستند؟ راستی چرا بعضی از غذا خوردن احساس لذت نمیکنند؟

غذا خوردن عملی است که در نتیجه آن انسان هم از نظر جسمی و هم روحی تغذیه میگردد. بنابر این در صورتیکه در حین غذا خوردن یکی از این دو نیاز برآورده نگردد غذا خوردن ناقص صورت گرفته و مشکلاتی برای فرد به وجود خواهد آمد.

احساس لذت از غذا خوردن همان چیزی است که فرد را وادار میکند غذا و خوراکی خود را از بین دهها نوع غذا انتخاب کند و بخورد.این عمل اولین گام در پروسه غذا خوردن است و پله های بعدی شامل دیدن غذا ٬ بوییدن آن ٬ درون دهان قرار دادن غذا ٬ چشیدن آن ٬ گاز زدن و له کردن خوراکی در میان دندانها است. در کنار این حرکات حضور یک آرامش روانی و خاطری آسوده به انسان  کمک میکند تمام این مراحل را یکی بعد از دیگری انجام داده و از غذا خوردن احساس لذت کند.

حال اگر به هر علتی ( که در ذیل در مورد آن بحث میکنیم ) غذا به دهان مزه نکند ٬ همانا از  غذا خوردن احساس لذت در شخص بوجود نمی آید. فرد امکان دارد احساس پر بودن بنماید اما احساس سیری نکرده و در اتمام غذا یا ادامه آن هم تردید داشته باشد. 

عوامل موثر در عدم احساس لذت از غذا خوردن :

۱- غذا خوردن در محل کار : خصوصا اگر از کار خود ناراضی باشد.

۲- افرادی که در شیفت شب کار میکنند : خصوصا که از زمان کار خود و محل کار ناراضی باشند.

۳- بروز بعضی از بیماری های حاد و مزمن : این بیماریها میتواند از یک سرماخوردگی ساده ٬ آنفولانزای سخت و یا یک بیماری عفونی را شامل شود.

۴- استفاده از بعضی داروها : بسیاری از داروها در افراد مختلف تاثیرات متفاوتی دارند  که دسته ای از این داروها ایجاد بی اشتهایی ٬ کاهش حس چشایی ٬ احساس تهوع و استفراغ و ... میکنند . خصوصا داروهایی که در شیمی درمانی استفاده میشوند.

۵- ویار  حاملگی : با ایجاد تهوع ٬ استفراغ و بی اشتهایی موجب کاهش تمایل به غذا خوردن میشوند.

۶- عدم رضایت از زندگی : این امر به دلایل متفاوت و عدیده میتواند موثر باشد. شریک زندگی بد ٬ نداشتن شریک زندگی ٬ مشکلات عدیده زندگی ٬ خانه نامناسب ٬ درآمد ناکافی ٬ و حتی مشکل در زندگی زناشویی و جنسی میتواند این موضوع را در فرد دامن بزند.

۷- مشکلات اقتصادی : موجب عدم توانایی در خرید مواد غذایی ٬ کاهش حق انتخاب ٬ ناتوانی در رفع نیازمندیهای خانواده میگردد. مشکلات اقتصادی به دلیل دارا بودن طیف وسیعی از موارد مورد بحث یکی از مهم ترین دلایل در بروز این مشکل در فرد است.

۸- مشکلات روحی و روانی : مانند ترس از محیط پیرامون٬ ترس از نداشتن امنیت ٬ انواع فوبیا ها ٬ ترس از بیمار شدن ٬ عدم آمادگی برای آزمونها و خصوصا افراد پشت کنکور ٬ آفراد غرق شده در مشکلات عمیق زندگی و ...  با بی اشتهایی و کاهش آن یا عدم لذت از غذا خوردن روبرو هستند.

۹- اعتیاد به سیگار و قلیان٬ مواد مخدر و روان گردانها  : موجب کاهش اشتها ٬ ایجاد تهوع ٬ کاهش حس چشایی و... میگردند.

۱۰- نداشتن دندان طبیعی : دندانهای طبیعی انسان دارای احساس بوده ضمن اینکه تیز تر میباشند به افزایش احساس لذت از غذا خوردن کمک شایانی میکنند.

۱۱- استفاده از غذا های رژیمی با طراحی غلط : کاهش نمک و چربی غذا و پخت دائم آن بصورت آب پز  یا کبابی موجب کاهش اشتها و عدم لذت از غذا خوردن در فرد میشود.

۱۲-  عدم رضایت از محیط پیرامون : آنهایی که در اسارت هستند یا در زندان ٬ بیماران بستری در بیمارستان ٬ آنهایی که مجبورند در کافه تریا ها یا در رستورانهای نامطلوب غذا بخورند ٬ آنهایی که از شریک غذایی خوبی برخوردار نیستند نیز به این مشکل دچار میشوند.

۱۳- عادات غذایی غلط : مانند خوردن غذاهای متعدد در یک وعده ٬ پر حرفی حین غذا خوردن ٬ غذا خوردن در رختخواب ٬ غذا خوردن در ظروف کثیف و عدم استفاده از قاشق و چنگال و دیگر لوازم مورد نیاز و  .... نیز موثر است.

۱۴- عدم اطمینان از نحوه پخت : تردید در استفاده از مواد غذایی مناسب و همچنین عدم رعایت اصول بهداشت در هنگام پخت غذا ٬ باعث ایجاد شک و شبه شده و امکان بروز بی اشتهایی و حتی تهوع و استفراغ در فرد مینماید. این حالت در رستورانهای بین شهری و سالن های غذا خوری ادارات رخ میدهد.

۱۵- پخت بد و نامطلوب غذا : آشپز ناوارد و ناشی ٬ عدم استفاده از چاشنی های مطلوب ٬ عدم تزیین غذا و همچنین استفاده از غذاهایی که باب زائقه نباشند ( در صورتیکه بیماری اجازه دهد)  و ... بی اشتهای و عدم لذت از غذا را در فرد بوجود میآورند.

۱۶- کهولت سن : با افزایش سن مشکلاتی برای افراد کهنسال رخ میدهد که به تعدادی از آن اشاره میشود. کاهش حس چشایی ٬ ناتوانی در بلع ٬ ناتوانی در جویدن ٬ استفاده از غذا های رژیمی ٬ وجود دندان مصنوعی ٬ فقر ٬ تنهایی و بی کسی ٬ بی پولی و ...

برای کاهش عوارض و رفع مشکلات موارد یاد شده راهکارهایی وجود دارد که با پشتکار و ممارست میتوان به کار گرفت . برای اطلاع از این راهها توجه شما را به مطالب آتی در همین وبلاگ جلب میکنم .

                                                                                   با احترام

                                                                              مجید عبداله زاده

+ نوشته شده توسط مجید عبداله زاده در جمعه 1389/03/14 و ساعت 5:20 بعد از ظهر |